Zakończenie Roku Szkolnego

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2018/2019:

Godz. 8.00 - klasy 1-5, hol szkoły;

Godz. 9.00 - zakończenie klas gimnazjalnych i ósmych w Centrum Kultury.

Trening siatkarski z Mariuszem Wlazłym

1 czerwca uczniowie naszej szkoły trenowali z Mistrzem Świata - Mariuszem Wlazłym. Tak zdobywa się motywację do dalszej pracy!!! Nagroda za cały rok systematycznej pracy.

 

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty poświęcony rekrutacji na rok szkolny 2019/2020

Szanowni Państwo! Droga młodzieży!

 

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Za nami egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty, które na Dolnym Śląsku odbyły się we wszystkich szkołach. Ich wyniki zostaną ogłoszone w terminie.

W 2019 r. o miejsca w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych ubiegają się ósmoklasiści i uczniowie trzecich klas gimnazjalnych. W naszym województwie „podwójny rocznik” liczy 49 tys. osób (26 tys. to ósmoklasiści, 23 tys. to gimnazjaliści). Organy prowadzące szkoły - w lwiej części samorządy - przygotowały odpowiednią liczbę miejsc. Absolwentów będzie w tym roku dwukrotnie więcej, ale liczba miejsc, które czekają na nich w szkołach, jest dwa razy większa. Oznacza to, że podczas rekrutacji nie będzie ani łatwiej, ani trudniej - będzie tak samo jak w poprzednich latach. Co ważne, w całym województwie oraz w poszczególnych miastach i powiatach, zachowana została taka sama jak                 w ubiegłych latach proporcja między liczbą miejsc w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych.

Ofertę edukacyjną (w tym liczbę oddziałów w poszczególnych szkołach) ustaliły organy prowadzące po konsultacjach z dyrektorami szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Oferta ta jest adekwatna (a zdarza się, że większa) do liczebności „podwójnego rocznika”. Miejsc dla wszystkich uczniów wystarczy. Przekonują o tym dane, które zebraliśmy od dyrektorów szkół i organów prowadzących oraz zawarte w Systemie Informacji Oświatowej. Zapewniam tym goręcej, że część informacji medialnych dotyczących rekrutacji w 2019 r. jest bałamutna i wprowadza w błąd opinię publiczną.

Rzecz jasna są szkoły - zwłaszcza renomowane licea ogólnokształcące - gdzie o jedno miejsce ubiegać się będzie kilka osób. Zjawisko to w takich szkołach występuje co roku. O dostaniu się do nich podczas tegorocznej rekrutacji rozstrzygnie liczba punktów.

Wiele emocji wywołuje rekrutacja do liceów ogólnokształcących, szkół najchętniej wybieranych przez uczniów. Zaręczam, że także w liceach liczba miejsc jest odpowiednia. W Polsce w r. szk. 2003/2004 r. do liceów ogólnokształcących uczęszczało 750 tys. uczniów. Od 1 września 2019 r., po rekrutacji „podwójnego rocznika”, znajdzie się w nich 650 tys. czyli aż o 100 tys. mniej. Głęboki, postępujący niż demograficzny dotknął także szkoły na Dolnym Śląsku.                      W ostatnich latach liceów ogólnokształcących jednak nie likwidowano, ba, zdarzało się sporadycznie, że tworzono nowe. Przejmowano także budynki gimnazjów na potrzeby liceów. Lokalne władze samorządowe utrzymywały licea mimo spadku liczby uczniów i ich odpływu do szkół w dużych miastach.

We Wrocławiu, stolicy Dolnego Śląska:

- na bazie  Gimnazjum nr 13 powstało Ogólnokształcące Liceum Kreatywności nr XVI

- LO nr IV przejęło budynek Gimnazjum nr 3

- LO nr VII przejęło budynek Gimnazjum nr 16

- do LO nr VIII włączono Gimnazjum nr 30 wraz z jego budynkiem

- Licea Ogólnokształcące nr V, nr IX, nr XIII i nr XIV posiadały w swoich budynkach gimnazja. Po ich wygaszeniu miejsca przybędzie.

- LO nr V od niedawana działa w nowej siedzibie zdolnej przyjąć więcej uczniów

- tak jak w latach poprzednich, już w czasie rekrutacji, władze Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia mogą wyrazić zgodę na uruchomienie dodatkowych oddziałów w poszczególnych szkołach biorąc pod uwagę liczbę chętnych i opinię dyrektora szkoły

- wzorem lat ubiegłych przygotowano 30% więcej miejsc dla uczniów spoza Wrocławia

- we Wrocławiu, tak jak w poprzednich latach, ponad 50% wszystkich miejsc przygotowanych
przez samorząd stanowią miejsca w liceach ogólnokształcących

- bogata jest oferta liceów publicznych prowadzonych przez inne podmioty niż samorządy
(np. w Zespole Szkół Artystycznych i Akademickich ALA działają Liceum Ogólnokształcące i Liceum Sztuk Plastycznych, od kilku lat działa Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej,  w tym roku ogłosiło nabór do 7 oddziałów) oraz liceów niepublicznych.

Kończy się rok szkolny, przeto na ostatniej prostej warto postarać się o jak najlepsze oceny końcowe i prestiżowe świadectwo z wyróżnieniem czyli biało-czerwonym paskiem. Życzę z całego serca wytrwałości i sukcesów. Życzę mądrych, trafnych decyzji, które pozwolą dostać się do wymarzonej szkoły, rozkwitnąć talentom, zrealizować ambitne plany. Życzę powodzenia
i ściskam kciuki!

                                                                                        Z wyrazami szacunku

                                                                                            Roman Kowalczyk

                                                                                     Dolnośląski Kurator Oświaty

Konkurs AS Matematyki

22 maja uczennica klasy 8d - Paulina Muzaj zajęła I miejsce w konkursie AS Matematyki, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 2. Wielkie gratulacje dla Pauliny.

Warsztaty na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego

Udział zajęciach edukacyjnych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego to już tradycja naszej szkoły. Uczniowie klas 8 i gimnazjalnych uczestniczyli w wykładzie z cyklu Cyrk Fizyczny „Magia dźwięku”. Uczniowie dowiedzieli się jak powstaje dźwięk, co to jest fala dźwiękowa – i jak się rozchodzi. A wszystko to w formie atrakcyjnych doświadczeń i z udziałem całego arsenału narzędzi dydaktycznych: laserów, generatorów sygnałów, mikserów, oscyloskopów.

Międzyszkolny Konkurs z języka angielskiego i niemieckiego

21 maja uczniowie klasy 5a wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie „Was weißt du uber Deutschland?” z języka niemieckiego oraz „What do I know about Great Britain?” z języka angielskiego. Drużyna w składzie: Jakub Musiał, Jan Wojciechowski oraz Wojciech Dominik zajęła I miejsce w konkursie języka niemieckiego, a drużyna w składzie: Oskar Sołoducha, Franciszek Bednarek i Joanna Grzesiak zajęła III miejsce w konkursie języka angielskiego. Wielkie gratulacje dla obu drużyn.

VIII przegląd artystyczny "Życie jest najpiękniejszą z bajek"

VIII przegląd artystyczny "Życie jest najpiękniejszą z bajek", którego organizatorem jest Publiczne Przedszkole im. Koszałka Opałka w Sycowie i nasze uczennice z klasy 1a. Tegoroczny przegląd został przeprowadzony pod hasłem: Śpiewamy piosenki bajkoweGratulacje dla naszych artystek.

.

DZIEŃ PATRONA

17 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Uczniowie klas 4 i 5 przygotowali dla wszystkich uczniów scenki teatralne oparte na „Kwiatkach Jana Pawła II”, aby pokazać Papieża dowcipnego, z poczuciem humoru, mądrego i bliskiego ludziom. Uczniowie poznawali Jana Pawła II poprzez grę edukacyjną. Nie mogło zabraknąć w tym dniu sportu – turnieje piłki nożnej i piłki siatkowej, rywalizacja sportowa, fair play i dobra zabawa.