„Moja ulubiona książka”-konkurs szkolny

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursie „Moja ulubiona książka”.
Polega on na zaprezentowaniu kolegom (zachęceniu do przeczytania) swojej ulubionej książki.
Forma jest dowolna: może być pisemna – recenzja, może być w formie filmiku.
Pracę należy złożyć w bibliotece do 22 maja.

Sprawozdanie z Apelu Wielkanocnego

Dnia 12.04.2017 r młodzież  naszego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie wystawiła Apel Wielkanocny dla dyrekcji, grona pedagogicznego oraz swoich rówieśników.
Celem Apelu było  przekazanie zebranej młodzieży tajemnicy wiary:
• Męki
• Śmierci i
• Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Przygotowane treści -scenariusza uroczystości przekazywały wartości, które skłaniały młodzież do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem w tak ważnym dla nas czasie jakim jest  Triduum Paschalne.
Scenariusz Apelu ukazywał ludzi, młodzież z problemami z jakimi borykają się dziś na co dzień oraz pomoc, którą niesie Jezus Chrystus Zmartwychwstały.
Młodzież wystawiła Apel dla całej społeczności szkolnej w Sycowskim Centrum Kultury dwukrotnie:
 Dla klas I oraz IIa,b,c godz. 8:55-9:40
 Dla klas III  oraz IId,e,f godz. 9:50-10:35
Samorząd Uczniowski  całą uroczystość uświetnił słodkimi zajączkami, które rozdawał wszystkim przybyłym na Apel.                                                                    

Opracowała: Dominika Jarosz

Czytaj więcej: Sprawozdanie z Apelu Wielkanocnego

Jakub Szymak w finale wojewódzkim konkursu "Uczę się bezpiecznie żyć" 2017

12 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbył sie półfinał XIII KONKURSU BEZPIECZEŃSTWA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY "Uczę się bezpiecznie żyć" 2017.

Głównym celem konkursu jest wsparcie systemu bezpieczeństwa środowiskowego (społecznego, gospodarczego, przyrodniczego) poprzez nabycie przez dzieci i młodzież wiedzy i umiejętności pomocy sobie i innym oraz bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożeń i w życiu codziennym, a także poprzez kształtowanie wrażliwości środowiskowej w ramach zrównoważonego rozwoju.

Obszary założeń programowych konkursu obejmowały szeroki zakres zagadnień z dziedzin:
1. Edukacja ekologiczna
2. Pierwsza pomoc
3. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
4. Ochrona przeciwpożarowa
5. Ochrona przeciwpowodziowa
6. Bezpiecznie z prądem
7. Bezpiecznie na kolei
8. Bezpieczeństwo dnia codziennego
9. Turystyka i rekreacja

Sprawdzenie w praktycznym działaniu nabytych przez uczniów wiadomości i umiejętności z dziedziny szeroko pojętego bezpieczeństwa odbywało się na czterech stacjach.
Uczestnicy na każdej stacji postawieni zostali przed konkretną sytuacją wymagającą od nich rozwiązania problemu ratowniczego celem wyeliminowania zagrożenia i doprowadzenia do sytuacji, w której zminimalizowany zostanie wskutek ich działania czynnik zagrożenia.

Do konkursu w kategorii gimnazjum zgłosiło się 21 szkół z regionu Wrocław. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 3d Jakub Szymak, który zajął II miejsce w swojej kategorii i zakwalifikował się do finału. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Opiekun: Andrzej Moskwa

Czytaj więcej: Jakub Szymak w finale wojewódzkim konkursu "Uczę się bezpiecznie żyć" 2017

II miejsce w miedzyszkolnym konkursie "Razem Bezpieczniej"

W dniu 21 marca w Gimnazjum w Dziadowej Kłodzie odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Pierwszej Pomocy Przedmedycznej i bezpieczeństwie ruchu drogowego pt."Razem Bezpieczniej"

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Marlena Dzikowska, Alicja Kaczmarek oraz Patrycja Klek  z klasy 3b. Dziewczęta wykazały sie wielką wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy z zakresu resustytacji oraz postępowania na miejscu wypadku i zasad postępowaniu w przypadku urazów. Uczennice doskonale znają również zasady postępowania w przypadku zagrożenia pożarowego i potrafią prawidłowo wezwać służby ratownicze do zdarzenia.

Komisja sędziowska wysoko oceniła wiedzę i umiejętności wszystkich uczestników nagradzając ich dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Pani dyrektor Gimnazjum Renata Kokot wraz z pedagogiem szkolnym Patrycją Luźniak, gratulowały wszystkim drużynom wyników i podziękowały ich opiekunom za przygotowanie do konkursu. Nasza drużyna wywalczyła II miejsce-gratulujemy serdecznie.

Opiekun drużyny: Andrzej Moskwa

Czytaj więcej: II miejsce w miedzyszkolnym konkursie "Razem Bezpieczniej"

Wyróżnienie dla koła teatralnego „Grześki”

 27 marca, w  Międzynarodowym Dniu Teatru, w Oleśnicy odbył się  I Powiatowy Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Jego celem  było rozwijanie aktywności twórczej, wrażliwości  oraz  wyobraźni dzieci i młodzieży, a także  prezentacja dorobku artystycznego zespołów teatralnych. Naszą szkołę reprezentowała grupa teatralna „Grześki”, która przygotowała spektakl autorski pt. „Śmieciodziady”. Scenariusz, na podstawie dramatu A. Mickiewicza  Dziady cz. II, napisała Basia Andruszkiewicz, obecna absolwentka gimnazjum. W roli Guślarza wystąpił Jakub Szymak,  w postacie duchów wcieliły się: Daria Jurkowska, Martyna Bilska, Kasia  Gajda, Klaudia Stasiak i Ela Niełacna. Błażej Kubicki zagrał z kolei Starca. Ważne kwestie powtarzał chór złożony z sześciu młodych aktorów: Alicji Orszulak, Elizy Rosiek, Dominiki Lehmann, Kamili Talagi, Mai Faltyn i Patryka Widłowskiego.
         Jury festiwalu powołane przez Dyrektora PCEiK-u przyznało nam  wyróżnienie, doceniając umiejętności aktorskie, walory artystyczne i wychowawcze przedstawienia oraz jego cechy teatralne. Spektakl „Śmieciodziady” niesie  ważne przesłanie, aby szanować przyrodę, bo: Brudno wszędzie, śmieci wszędzie, co to będzie, co to będzie?

                                                                                                                      Agata Grzesiak

Czytaj więcej: Wyróżnienie dla koła teatralnego „Grześki”

„Betlejem jest w nas” - jasełka 2016

Do świątecznej tradycji  naszej szkoły należą jasełka. Dwa dni przed Wigilią  grupa teatralna pod kierunkiem pani Agaty Grzesiak  zaprezentowała efekty swojej kilkutygodniowej pracy – widowisko słowno - muzyczne pt. „Betlejem jest w nas”, które obejrzeli nauczyciele i uczniowie naszego gimnazjum w sali widowiskowej Centrum Kultury w Sycowie.

„Betlejem jest w nas”  to obrazy ze współczesnej rzeczywistości, znane nam na co dzień, ukazujące zwykłych ludzi, którzy zbłądzili, nie chcą się zmienić, nie chcą znaleźć drogi do Betlejem. Wśród nich pojawia się Święta Rodzina i Aniołowie po to, by uświadomić, co stanowi sens ludzkiego życia, i pokazać, jak blisko  jest Betlejem – tu i teraz. 

Uczniowie pracujący nad jasełkami dobrze wywiązali się ze swych zadań. Wzruszyli i poruszyli publiczność, zaskoczyli pomysłowością scenografii, przygotowali podkład muzyczny  tworzący odpowiedni nastrój. Dodatkową atrakcją były utwory muzyczne wykonane przez uczniów przygotowanych przez pana Andrzeja Kowalczyka oraz taniec  chłopców z klasy III F I II B, nad chorografią którego czuwała  pani Dominika  Jarosz.

Czytaj więcej: „Betlejem jest w nas” - jasełka 2016

Aleksandra Kowalczyk w finale wojewódzkim

W styczniu 2017r. w naszej szkole odbyły się eliminacje  powiatowych konkursów recytatorskich.
Każdy z 13 uczestników, zgodnie z regulaminem, zaprezentował wiersz  stanowiący  wartościową literaturę i pochodzący z oficjalnych wydawnictw. Jury przy ocenie brało pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, interpretację utworu,  ogólne wrażenie artystyczne oraz pamięciowe opanowanie tekstu.
Bezkonkurencyjna okazała się Aleksandra Kowalczyk z klasy I a. Drugie miejsce zajął Grzegorz Lipka z kl. II d, a na trzecim miejscu uplasował się Jakub Szymak – uczeń klasy III d.

Zwycięzcy konkursu reprezentowali  nasze gimnazjum  28 lutego w eliminacjach powiatowych XXI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” LXII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem było  Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy.  Jury doceniło talent Oli, która pięknie wyrecytowała trudny wiersz Zbigniewa Herberta Przesłanie Pana Cogito. Nasz uczennica będzie reprezentować powiat oleśnicki w finale wojewódzkim 28 kwietnia 2017r. w Kłodzku. Jesteśmy dumni z sukcesu Oli.  Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia  w finałach.

Agata Grzesiak

Czytaj więcej: Aleksandra Kowalczyk w finale wojewódzkim

Konkurs matematyczny MATMIX

W grudniu ruszyła VI edycja Internetowego Konkursu Matematycznego MATMIX.pl, którego organizatorem jest XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Warszawie. W tym roku konkurs uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej. Do wygrania są, między innymi, trzy iPhony 7 ufundowane przez Avivę oraz kalkulatory graficzne CASIO ufundowane przez firmę ZIBI. 

Konkurs MATMIX.pl został stworzony po to, aby popularyzować matematykę wśród młodzieży, upowszechniać umiejętność korzystania z Internetu, motywować uczniów do systematycznej pracy i samodzielnego zdobywania wiedzy z różnych źródeł. Umiejętność wykorzystywania technologii informacyjnych w nauce przedmiotów ścisłych sprawia, że stają się one bardziej przyjazne i zrozumiałe.

Czytaj więcej: Konkurs matematyczny MATMIX