Aleksandra Kowalczyk w finale wojewódzkim

W styczniu 2017r. w naszej szkole odbyły się eliminacje  powiatowych konkursów recytatorskich.
Każdy z 13 uczestników, zgodnie z regulaminem, zaprezentował wiersz  stanowiący  wartościową literaturę i pochodzący z oficjalnych wydawnictw. Jury przy ocenie brało pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, interpretację utworu,  ogólne wrażenie artystyczne oraz pamięciowe opanowanie tekstu.
Bezkonkurencyjna okazała się Aleksandra Kowalczyk z klasy I a. Drugie miejsce zajął Grzegorz Lipka z kl. II d, a na trzecim miejscu uplasował się Jakub Szymak – uczeń klasy III d.

Zwycięzcy konkursu reprezentowali  nasze gimnazjum  28 lutego w eliminacjach powiatowych XXI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” LXII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem było  Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy.  Jury doceniło talent Oli, która pięknie wyrecytowała trudny wiersz Zbigniewa Herberta Przesłanie Pana Cogito. Nasz uczennica będzie reprezentować powiat oleśnicki w finale wojewódzkim 28 kwietnia 2017r. w Kłodzku. Jesteśmy dumni z sukcesu Oli.  Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia  w finałach.

Agata Grzesiak

Czytaj więcej: Aleksandra Kowalczyk w finale wojewódzkim

II miejsce w miedzyszkolnym konkursie "Razem Bezpieczniej"

W dniu 21 marca w Gimnazjum w Dziadowej Kłodzie odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Pierwszej Pomocy Przedmedycznej i bezpieczeństwie ruchu drogowego pt."Razem Bezpieczniej"

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Marlena Dzikowska, Alicja Kaczmarek oraz Patrycja Klek  z klasy 3b. Dziewczęta wykazały sie wielką wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy z zakresu resustytacji oraz postępowania na miejscu wypadku i zasad postępowaniu w przypadku urazów. Uczennice doskonale znają również zasady postępowania w przypadku zagrożenia pożarowego i potrafią prawidłowo wezwać służby ratownicze do zdarzenia.

Komisja sędziowska wysoko oceniła wiedzę i umiejętności wszystkich uczestników nagradzając ich dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Pani dyrektor Gimnazjum Renata Kokot wraz z pedagogiem szkolnym Patrycją Luźniak, gratulowały wszystkim drużynom wyników i podziękowały ich opiekunom za przygotowanie do konkursu. Nasza drużyna wywalczyła II miejsce-gratulujemy serdecznie.

Opiekun drużyny: Andrzej Moskwa

Czytaj więcej: II miejsce w miedzyszkolnym konkursie "Razem Bezpieczniej"

„Betlejem jest w nas” - jasełka 2016

Do świątecznej tradycji  naszej szkoły należą jasełka. Dwa dni przed Wigilią  grupa teatralna pod kierunkiem pani Agaty Grzesiak  zaprezentowała efekty swojej kilkutygodniowej pracy – widowisko słowno - muzyczne pt. „Betlejem jest w nas”, które obejrzeli nauczyciele i uczniowie naszego gimnazjum w sali widowiskowej Centrum Kultury w Sycowie.

„Betlejem jest w nas”  to obrazy ze współczesnej rzeczywistości, znane nam na co dzień, ukazujące zwykłych ludzi, którzy zbłądzili, nie chcą się zmienić, nie chcą znaleźć drogi do Betlejem. Wśród nich pojawia się Święta Rodzina i Aniołowie po to, by uświadomić, co stanowi sens ludzkiego życia, i pokazać, jak blisko  jest Betlejem – tu i teraz. 

Uczniowie pracujący nad jasełkami dobrze wywiązali się ze swych zadań. Wzruszyli i poruszyli publiczność, zaskoczyli pomysłowością scenografii, przygotowali podkład muzyczny  tworzący odpowiedni nastrój. Dodatkową atrakcją były utwory muzyczne wykonane przez uczniów przygotowanych przez pana Andrzeja Kowalczyka oraz taniec  chłopców z klasy III F I II B, nad chorografią którego czuwała  pani Dominika  Jarosz.

Czytaj więcej: „Betlejem jest w nas” - jasełka 2016

Konkurs matematyczny MATMIX

W grudniu ruszyła VI edycja Internetowego Konkursu Matematycznego MATMIX.pl, którego organizatorem jest XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Warszawie. W tym roku konkurs uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej. Do wygrania są, między innymi, trzy iPhony 7 ufundowane przez Avivę oraz kalkulatory graficzne CASIO ufundowane przez firmę ZIBI. 

Konkurs MATMIX.pl został stworzony po to, aby popularyzować matematykę wśród młodzieży, upowszechniać umiejętność korzystania z Internetu, motywować uczniów do systematycznej pracy i samodzielnego zdobywania wiedzy z różnych źródeł. Umiejętność wykorzystywania technologii informacyjnych w nauce przedmiotów ścisłych sprawia, że stają się one bardziej przyjazne i zrozumiałe.

Czytaj więcej: Konkurs matematyczny MATMIX

Zmiany w sposobie regulowania opłat za obiady i herbatę w szkole

Szanowni Państwo,

w związku ze zmianą organizacji Zespołu Oświaty Samorządowej w Sycowie oraz centralizacją podatku VAT od 01.01.2017r. w jednostkach oświatowych wprowadza się obrót bezgotówkowy. Dlatego wpłaty rodziców za wyżywienie muszą być wpłacane na rachunek bankowy. Nie ma możliwości zapłaty za obiad lub herbatę w szkole.

Dane do przelewu:

Gimnazjum im. Jana Pawła II ul. Kościelna 3, 56-500 Syców

BS o/Namysłów 23 8890 0001 0936 9715 2009 0002

tytułem opłata za obiad lub herbatę miesiąc.............

imię i nazwisko dziecka...... klasa ........

Opłaty należy uiszczać da 10 każdego miesiąca.

Sprawozdanie z inscenizacji pt. „Kwiatki Jana Pawła II ”

Zgodnie z tradycją naszej szkoły 25 października 2016r.  w  ramach obchodów Dnia Papieskiego  w Centrum Kultury w Sycowie miała miejsce  inscenizacja pt. „Kwiatki  Jana Pawła II ”. Przygotowali ją wybrani uczniowie klas drugich w celu przybliżenia postaci Jana Pawła II, patrona naszej szkoły, nowym kolegom, pierwszoklasistom.

Scenariusz tego przedstawienia został napisany w oparciu o książkę  „Kwiatki  Jana Pawła II ” opracowaną przez Janusza Poniewierskiego.

Uczniowie klas drugich zaprezentowali krótkie obrazy z życia patrona naszej szkoły, począwszy od jego lat szkolnych, poprzez posługę kapłańską, a skończywszy na okresie pontyfikatu. Były to sceny zarówno zabawne, jak i wzruszające, zachęcające do zadumy.

Inscenizacja przybliżyła gimnazjalistom życie Ojca Świętego, jego osobowość, wrażliwość wobec drugiego człowieka oraz dystans do samego siebie i funkcji, jaką przyszło mu pełnić.

Czytaj więcej: Sprawozdanie z inscenizacji pt. „Kwiatki Jana Pawła II ”

Czwartkowe przerwy z książką.

UWAGA !!!

Biblioteka szkolna zaprasza na ciekawe spędzanie czasu w czwartki na długiej przerwie po 3 lekcji !!! Przyjdź, posłuchaj fragmentów interesujących książek. Początek 1 grudnia (oczywiście w czwartek)

Nie możemy pomóc Każdemu, ale Każdy może pomóc Komuś!

Druga!! Edycja Szlachetnej Paczki w Naszym Gimnazjum

 Tworzymy paczkę dla czteroosobowej rodziny:

1.Potrzeby priorytetowe: poduszka, blender, pościel, pampersy rozmiar 3 (dla osoby dorosłej)

Odzież i obuwie: buty zimowe/jesienne dla Taty rozmiar 46, buty zimowe/jesienne dla  syna rozmiar 46

 2.Żywność: herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżemy, warzywa w puszkach.

 3.Środki czystości: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczki do zębów.

4. Szczególne upominki: słodycze, kolczyki  lub wisiorek dla siostry

Wszelkie informacje u Dominiki  Jarosz, rzeczy zbieramy w Sali 50, paczkę pakować będziemy z całą społecznością szkolną na holu szkoły 09.12.2016r.

Czytaj więcej: Nie możemy pomóc Każdemu, ale Każdy może pomóc Komuś!

Mistrzostwa Dolnego Śląska w Edukacji dla Bezpieczeństwa

W roku szkolnym 2016-2017 odbędzie się kolejna edycja Dolnośląskiego Konkursu Bezpieczeństwa dla Dzieci i Młodzieży “Uczę się bezpiecznie żyć”, 13 ogólnie, 9 dolnośląska, o tytuł Mistrza Dolnego Śląska w Edukacji dla Bezpieczeństwa, a także od 4 lat o Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorami są tradycyjnie Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa.
Jak co roku, także obecnie, Konkurs adresowany jest do przedszkoli (dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne), szkół podstawowych oraz gimnazjów.

Czytaj więcej: Mistrzostwa Dolnego Śląska w Edukacji dla Bezpieczeństwa

Warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim

W ramach rozwijania zainteresowań i uzdolnień grupa uczniów naszego gimnazjum  z klas matematyczno-przyrodniczych 1a i 2a wraz z opiekunkami: Grażyną Roztocką i Anną Nowicką uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Pierwsze warsztaty odbyły się na Wydziale Fizyki, a ich tematem była „Fizyka w niskich temperaturach”. Zajęcia poprowadził dr Tomasz Greczyło. Uczniowie mieli okazję przygotować i wykonać szereg doświadczeń fizycznych demonstrujących zachowanie się materii w niskich temperaturach. Dzięki wykorzystaniu ciekłego azotu zakres temperatur, w których  były prowadzone eksperymenty sięgał nawet 80 Kelwinów. Podczas zajęć wykorzystywane były materiały i sprzęt przygotowany w ramach realizacji projektu międzynarodowego poświęconego zjawiskom towarzyszącym nadprzewodnictwu.

Po chwili przerwy uczniowie udali się na kolejne warsztaty tym razem  do Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uczyli się jak określać podstawowe cechy fizyczne minerałów takie jak np. barwa, pokrój czy twardość. Ponadto korzystając z specjalnie przygotowanych kart identyfikowali minerały na podstawie oznaczonych przez siebie cech. Następnie uczestnicy warsztatów poznali rodzaje skał ze względu na ich genezę oraz uczyli się  odróżnić skałę osadową od skały metamorficznej lub magmowej. Dowiedzieli  się jak opisać teksturę, a jak strukturę skały i w jaki sposób badamy jej skład mineralny.

Czytaj więcej: Warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim