List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty poświęcony rekrutacji na rok szkolny 2019/2020

Szanowni Państwo! Droga młodzieży!

 

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Za nami egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty, które na Dolnym Śląsku odbyły się we wszystkich szkołach. Ich wyniki zostaną ogłoszone w terminie.

W 2019 r. o miejsca w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych ubiegają się ósmoklasiści i uczniowie trzecich klas gimnazjalnych. W naszym województwie „podwójny rocznik” liczy 49 tys. osób (26 tys. to ósmoklasiści, 23 tys. to gimnazjaliści). Organy prowadzące szkoły - w lwiej części samorządy - przygotowały odpowiednią liczbę miejsc. Absolwentów będzie w tym roku dwukrotnie więcej, ale liczba miejsc, które czekają na nich w szkołach, jest dwa razy większa. Oznacza to, że podczas rekrutacji nie będzie ani łatwiej, ani trudniej - będzie tak samo jak w poprzednich latach. Co ważne, w całym województwie oraz w poszczególnych miastach i powiatach, zachowana została taka sama jak                 w ubiegłych latach proporcja między liczbą miejsc w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych.

Ofertę edukacyjną (w tym liczbę oddziałów w poszczególnych szkołach) ustaliły organy prowadzące po konsultacjach z dyrektorami szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Oferta ta jest adekwatna (a zdarza się, że większa) do liczebności „podwójnego rocznika”. Miejsc dla wszystkich uczniów wystarczy. Przekonują o tym dane, które zebraliśmy od dyrektorów szkół i organów prowadzących oraz zawarte w Systemie Informacji Oświatowej. Zapewniam tym goręcej, że część informacji medialnych dotyczących rekrutacji w 2019 r. jest bałamutna i wprowadza w błąd opinię publiczną.

Rzecz jasna są szkoły - zwłaszcza renomowane licea ogólnokształcące - gdzie o jedno miejsce ubiegać się będzie kilka osób. Zjawisko to w takich szkołach występuje co roku. O dostaniu się do nich podczas tegorocznej rekrutacji rozstrzygnie liczba punktów.

Wiele emocji wywołuje rekrutacja do liceów ogólnokształcących, szkół najchętniej wybieranych przez uczniów. Zaręczam, że także w liceach liczba miejsc jest odpowiednia. W Polsce w r. szk. 2003/2004 r. do liceów ogólnokształcących uczęszczało 750 tys. uczniów. Od 1 września 2019 r., po rekrutacji „podwójnego rocznika”, znajdzie się w nich 650 tys. czyli aż o 100 tys. mniej. Głęboki, postępujący niż demograficzny dotknął także szkoły na Dolnym Śląsku.                      W ostatnich latach liceów ogólnokształcących jednak nie likwidowano, ba, zdarzało się sporadycznie, że tworzono nowe. Przejmowano także budynki gimnazjów na potrzeby liceów. Lokalne władze samorządowe utrzymywały licea mimo spadku liczby uczniów i ich odpływu do szkół w dużych miastach.

We Wrocławiu, stolicy Dolnego Śląska:

- na bazie  Gimnazjum nr 13 powstało Ogólnokształcące Liceum Kreatywności nr XVI

- LO nr IV przejęło budynek Gimnazjum nr 3

- LO nr VII przejęło budynek Gimnazjum nr 16

- do LO nr VIII włączono Gimnazjum nr 30 wraz z jego budynkiem

- Licea Ogólnokształcące nr V, nr IX, nr XIII i nr XIV posiadały w swoich budynkach gimnazja. Po ich wygaszeniu miejsca przybędzie.

- LO nr V od niedawana działa w nowej siedzibie zdolnej przyjąć więcej uczniów

- tak jak w latach poprzednich, już w czasie rekrutacji, władze Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia mogą wyrazić zgodę na uruchomienie dodatkowych oddziałów w poszczególnych szkołach biorąc pod uwagę liczbę chętnych i opinię dyrektora szkoły

- wzorem lat ubiegłych przygotowano 30% więcej miejsc dla uczniów spoza Wrocławia

- we Wrocławiu, tak jak w poprzednich latach, ponad 50% wszystkich miejsc przygotowanych
przez samorząd stanowią miejsca w liceach ogólnokształcących

- bogata jest oferta liceów publicznych prowadzonych przez inne podmioty niż samorządy
(np. w Zespole Szkół Artystycznych i Akademickich ALA działają Liceum Ogólnokształcące i Liceum Sztuk Plastycznych, od kilku lat działa Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej,  w tym roku ogłosiło nabór do 7 oddziałów) oraz liceów niepublicznych.

Kończy się rok szkolny, przeto na ostatniej prostej warto postarać się o jak najlepsze oceny końcowe i prestiżowe świadectwo z wyróżnieniem czyli biało-czerwonym paskiem. Życzę z całego serca wytrwałości i sukcesów. Życzę mądrych, trafnych decyzji, które pozwolą dostać się do wymarzonej szkoły, rozkwitnąć talentom, zrealizować ambitne plany. Życzę powodzenia
i ściskam kciuki!

                                                                                        Z wyrazami szacunku

                                                                                            Roman Kowalczyk

                                                                                     Dolnośląski Kurator Oświaty

Warsztaty na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego

Udział zajęciach edukacyjnych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego to już tradycja naszej szkoły. Uczniowie klas 8 i gimnazjalnych uczestniczyli w wykładzie z cyklu Cyrk Fizyczny „Magia dźwięku”. Uczniowie dowiedzieli się jak powstaje dźwięk, co to jest fala dźwiękowa – i jak się rozchodzi. A wszystko to w formie atrakcyjnych doświadczeń i z udziałem całego arsenału narzędzi dydaktycznych: laserów, generatorów sygnałów, mikserów, oscyloskopów.

VIII przegląd artystyczny "Życie jest najpiękniejszą z bajek"

VIII przegląd artystyczny "Życie jest najpiękniejszą z bajek", którego organizatorem jest Publiczne Przedszkole im. Koszałka Opałka w Sycowie i nasze uczennice z klasy 1a. Tegoroczny przegląd został przeprowadzony pod hasłem: Śpiewamy piosenki bajkoweGratulacje dla naszych artystek.

.

Konkurs AS Matematyki

22 maja uczennica klasy 8d - Paulina Muzaj zajęła I miejsce w konkursie AS Matematyki, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 2. Wielkie gratulacje dla Pauliny.

Wycieczka do ZOO

Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach edukacyjnych we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. A po zajęciach był czas na podziwianie niezwykłych mieszkańców.

Międzyszkolny Konkurs z języka angielskiego i niemieckiego

21 maja uczniowie klasy 5a wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie „Was weißt du uber Deutschland?” z języka niemieckiego oraz „What do I know about Great Britain?” z języka angielskiego. Drużyna w składzie: Jakub Musiał, Jan Wojciechowski oraz Wojciech Dominik zajęła I miejsce w konkursie języka niemieckiego, a drużyna w składzie: Oskar Sołoducha, Franciszek Bednarek i Joanna Grzesiak zajęła III miejsce w konkursie języka angielskiego. Wielkie gratulacje dla obu drużyn.

Wycieczka do Czech

Uczniowie klas 8 i gimnazjalnych uczestniczyli w wycieczce do Czech, podczas której zwiedzili Pragę oraz Skalne Miasto Adrspach. 

DZIEŃ PATRONA

17 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Uczniowie klas 4 i 5 przygotowali dla wszystkich uczniów scenki teatralne oparte na „Kwiatkach Jana Pawła II”, aby pokazać Papieża dowcipnego, z poczuciem humoru, mądrego i bliskiego ludziom. Uczniowie poznawali Jana Pawła II poprzez grę edukacyjną. Nie mogło zabraknąć w tym dniu sportu – turnieje piłki nożnej i piłki siatkowej, rywalizacja sportowa, fair play i dobra zabawa.

 

 

Konkurs wiedzy o rodzie Biron von Curland

14 maja w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu „Co wiem o rodzie Biron von Curland?”. Konkurs ma charakter międzyszkolny i przebiega pod Patronatem zaprzyjaźnionej z naszą szkołą Pary Książęcej Elisabeth i Ernsta Johanna Biron von Curland. Uczniowie rozwiązali test dotyczących historii rodziny Biron oraz naszego miasta. W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz uczniowie naszej szkoły. Wyniki konkursu ogłoszone będą 17 maja podczas obchodów Dnia Patrona.