Wycieczka do Niemiec Południowych

W dniach 20 - 24 maja 2019 r. organizowana jest szkolna wycieczka dla uczniów klas 8 oraz gimnazjalnych do Niemiec Południowych. W programie wycieczki są m.in.:

zwiedzanie Monachium - miasto + fabryka BMW lub Stadion Allianz Arena, 
wjazd kolejką na najwyższy szczyt Alp Zugspitze, spacer po zimowej stolicy Niemiec Garmisch-Partenkirchen, wyjazd do jednego z najpiękniejszych i najsłynniejszych zakątków Bawarii Zamku Hohenschwangau , następnie spacer do "bajkowego" Zamku Neusc
hwanstein - zwiedzanie wnętrz najbardziej znanego zamku Ludwika II, symbolu zamków bawarskich, który był inspiracją dla Walta Disneya, zwiedzanie niewielkiej miejscowość Reutte w austriackich Alpach, gdzie znajduje się wyjątkowa atrakcja - najdłuższy wiszący most świata - Highline 179. Spacer przez most łączący ze sobą ruiny zamku Ehrenberg i fort Claudia. Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczestników: Dla grupy min. 45 uczniów
750,00 zł/os + 25 euro
Dla grupy min. 40 uczniów
800,00 zł/os + 25 euro
Dla grupy min. 30 uczniów
925,00 zł/os + 25 euro
CENA ZAWIERA:

- przejazd autokarem LUX (WC, video, cafe bar, rozkładane siedzenia, klimatyzacja)
- ubezpieczenie SIGNAL IDUNA BEZPIECZNE PODRÓŻE ( KL 10 000 EUR, NNW 7000 PLN , BP 800 PLN)
- 2 noclegi ( pokoje 2, 3, 4 osobowe z łazienkami )
- 2 śniadania
- 2 obiadokolacje
- opieka pilota
- zestawy słuchawkowe 
Zapisy u Pani Anny Hryniewieckiej. Zapraszamy

PODARUJ PREZENT

Nasza szkoła bierze dział w akcji „Podaruj prezent na Święta małym pacjentom Przylądka Nadziei”. Zakupione zabawki, gry edukacyjne, planszowe, klocki, klocki Lego oraz książki przynosimy do wychowawców klas lub do gabinetu pedagoga do środy 12 grudnia.

W ubiegłym roku nasza szkoła obdarowała wiele ciężko chorych dzieci prezentami.

Pokażmy i w tym roku jak wielkie mamy serca.

List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

                                     Warszawa, 8 listopada 2018 roku

                                                                         

  

                                                                                         Szanowni Państwo,

                                                                                                                               Rodzice i Opiekunowie, 

 

            W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

 W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

 Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie –  ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

 Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

 Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

 Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

 

                       Z wyrazami szacunku

  Anna Zalewska                                                   Jarosław Pinkas

Minister Edukacji Narodowej                         Główny Inspektor Sanitarny

Wizyta Naukobusa

Naukobus i nasi najmłodsi Mali Odkrywcy - klasy 1 i 2. Wulkan energii, emocje i nauka poprzez zabawę.

 

Wizyta Naukobusa

 

Również mieszkańcy Sycowa mieli wyjątkową okazję eksperymentowania całymi rodzinami. Dziękujemy za tak liczną obecność i z pewnością zapraszamy na kolejne naukowe wydarzenia w naszej szkole.

Wizyta Naukobusa

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Nauka dla Ciebie” realizowanym wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach projektu szkołę odwiedził Naukobus - interaktywne eksponaty oraz doświadczeni edukatorzy, którzy dodatkowo objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Ponadto uczniowie wezmą udział w badaniu kapitału naukowego oraz psychologicznych uwarunkowań uczenia się. Badanie ma zwiększyć wiedzę o tym, jak uczniowie postrzegają związek wiedzy naukowej ze swoim codziennym życiem. Przyjazd Naukobusa oraz badania są finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To efekt kilkuletniej współpracy szkoły z Cenrum Nauki Kopernik, które gościło w naszej szkole już 6. raz.