Projekt edukacyjny "W poszukiwaniu szczęścia"

Epizod I - spotkanie z p. Pawłem Chowańskim

Już od najmłodszych lat poszukujemy swojej drogi życia, której celem jest szczęście. Szczęście składa się z wielu czynników: to na pewno rodzina, ukochane osoby; to poczucie tożsamości, osadzenie w konkretnej tradycji, miejscu, to również wykonywanie konkretnych czynności, podejmowanie działań, na które składają się różne wydarzenia, osoby, emocje. Okres dorastania jest  czasem kształtowania dorosłego człowieka, tworzenia jego szczęścia. Ważną rolę odgrywa tu szkoła, w której uczeń spędza połowę swojego dnia, gdzie poszerza swoją wiedzę, wychowuje do poczucia tożsamości narodowej, znajomości dziedzictwa kultury.

Jednym z ważniejszych zadań szkoły jest rozwijanie zainteresowań uczniów. W każdym dziecku tkwi potencjał i talent, dlatego tak ważne jest stworzenie możliwości odkrycia zainteresowań ucznia w szkole. W tym celu rozpoczęliśmy realizację projektu "W poszukiwaniu szczęścia..." dającego uczniom możliwość poznania absolwentów naszej szkoły, którzy... mają niezwykłe osiągnięcia... pracują z pasją i spełniają swoje marzenia.

W tym tygodniu w formie zdalnej odbyło się pierwsze takie spotkanie z p. Pawłem Chowańskim tłumaczem, poliglotą pracującym w Parlamencie Europejskim. Uczniowie kl. III A, B oraz kl. VII A mieli możliwość poznania obowiązków należących do tłumacza europejskiego polityka, obejrzenia zdjęć i wysłuchania ciekawostek dotyczących Brukseli. P. Paweł opowiedział o jego sposobach na naukę języka obcego, pokazał uczniom, że znajomość chociaż jednego języka ułatwia znalezienie pracy, podróżowanie czy poznawanie nowych ludzi. Uczniowie mieli bardzo dużo pytań i przekonali się, że absolwenci tej szkoły, ucząc się, rozwijając pasje, dziś są szczęśliwymi ludźmi.

A jednak warto się uczyć ...