„Śladami Patrona” w Wadowicach oraz namiastka historii i geografii w Pszczynie i Inwałdzie

Zdobywanie wiedzy nie musi być nudne. Przekonaliśmy się o tym -uczniowie klas: 2a i 2c wraz z paniami: Teresą Leszczyną i Beatą Urbańską wyjeżdżając na dwudniową wycieczkę. Mogliśmy osobiście  wysłuchać historii o życiu: dzieciństwie, dorastaniu, nauczaniu i posłudze naszego Patrona  Jana Pawła II odwiedzając Muzeum Rodziny Papieża w Wadowicach. Tradycyjnie  zjedliśmy kremówki oraz  zatańczyliśmy na wadowickim rynku nasz ulubiony, integracyjny taniec -Belgijkę. To był gest radości i chwały dla naszego Wspaniałego Patrona.

Czytaj więcej: „Śladami Patrona” w Wadowicach oraz namiastka historii i geografii w Pszczynie i Inwałdzie

XV Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej, 25- lecia jubileuszu powstania naszej diecezji i 20 rocznicy pielgrzymki naszego Patrona do jej stolicy

W dniu 03.06.2017 r (sobota ) delegacja naszej szkoły 11 osób wraz z opiekunami Panią Dominiką Jarosz, Panem Leszkiem Wojtowiczem oraz  Ks. Przemysławem Kaczkowskim  uczestniczyła w XV Zjeździe Rodziny Szkół    im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej  połączonym z obchodami jubileuszu      25-lecia powstania naszej diecezji oraz 20 rocznicą pielgrzymki naszego Patrona do jej stolicy. Młodzież o godzinie 11:00  uczestniczyła w koncercie orkiestry reprezentacyjnej wojska polskiego.

Czytaj więcej: XV Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej, 25- lecia jubileuszu powstania...

„Kolorowo znaczy zdrowo”

Kolorowo znaczy zdrowo-to tegoroczna myśl przewodnia naszego Koła Przyrodniczego. Zajęliśmy się zgłębianiem wiedzy na temat zdrowego odżywiania, oraz jego wpływu na organizm człowieka.  Aby dobrze przygotować się do promowaniu wiedzy na terenie szkoły odwiedziliśmy Uniwersytet  Przyrodniczy we Wrocławiu gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących piramidy żywienia i tzw. talerza zdrowia.  Podczas zwiedzania Muzeum Człowieka na Uniwersytecie Wrocławskim uczyliśmy się pomiarów antropometrycznych . Możemy więc prawidłowo określić różne wskaźniki naszej sylwetki i odnieść je do prawidłowych norm. Wykorzystując zdobytą wiedzę  w praktyce uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące witamin, prawidłowej diety , kolorowych warzyw i owoców. W podsumowaniu naszych działań każda grupa przygotowała kampanię reklamową dla swojego owocu lub warzywa. Na holu szkoły odbył się wielki piknik z zdrowym poczęstunkiem. . Było niezwykle zdrowo a nasze talerze kipiały różnorodnością warzyw i owoców oraz wielością barw . Kolorowo i zdrowo dla każdego. 

Festiwal Nauki, czyli… mania poznawania!!!

Już po raz trzeci Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie zorganizowało Festiwal Nauki przy współudziale Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Inicjatorką tego wydarzenia jest nauczycielka geografii w gimnazjum Anna Nowicka. Oficjalne otwarcie festiwalu odbyło się 1 czerwca, a udział w nim wzięli nie tylko uczniowie sycowskiego gimnazjum ale również Sławomir Kapica – burmistrz Miasta i Gminy Syców, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Monika Zobek-Dubicka oraz Dyrekcja gimnazjum.

Atrakcją specjalną festiwalu była wystawa „Eksperymentuj!” przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. To interaktywna ekspozycja pozwalająca zdobywać podczas zabawy wiedzę z zakresu fizyki, biologii i matematyki. Samodzielnie przeprowadzane doświadczenia i eksperymenty w naturalny sposób pobudzają ciekawość świata dzieci, młodzież jak i dorosłych. Wystawa  skierowana była również do najmłodszych i obejmowała 15  interaktywnych eksponatów z biologii, fizyki i matematyki, których pracę nadzorowało 3 animatorów z Centrum Nauki Kopernik, a po stronie gimnazjum koordynatorem przebiegu wystawy była Anna Szura.

Oprócz wystawy interaktywnej Eksperymentuj, nauczycielki gimnazjum: Grażyna Roztocka, Anna Nowicka, Beata Urbańska, Anna Faron, Marta Kozica, Paulina Dziębor, Teresa Leszczyna  wraz z uczniami przygotowały “stacje naukowe” – pokazy, doświadczenia, prezentacje z matematyki, fizyki, chemii, geografii  oraz biologii.
W festiwalu wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie oraz dzieci i młodzież placówek z terenu miasta i gminy Syców: przedszkolaki z Klubu Małego Odkrywcy z Przedszkola nr 1 im. Koszałka Opałka w Sycowie oraz uczniowie szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Syców.
Przygotowany przez gimnazjum festiwal jest imprezą popularno-naukową, która organizowana jest  cyklicznie we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Impreza ma na celu pokazanie zastosowania nauki i wiedzy w życiu codziennym, pokazanie, że nauka przedmiotów ścisłych nie musi być wcale trudna i nudna. Z pewnością bardzo ważnym aspektem festiwalu jest integracja środowiska lokalnego wokół promowania nauki, kształtowanie postaw sprzyjających zdobywaniu wiedzy.

Szczególne podziękowania składamy tym osobom, dzięki którym Festiwal Nauki mógł się odbyć:
- Panu Burmistrzowi Sławomirowi Kapicy, który wspiera rozwój zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży;
- Dyrekcji oraz nauczycielom Gimnazjum im. Jana Pawła II, którzy zaangażowali się w przygotowanie stacji doświadczalnych;
- uczniom gimnazjum, którzy dbali o sprawny przebieg i organizację festiwalu;
- Państwu Alinie i Leszkowi Iwanickim, dzięki którym animatorzy z Centrum Nauki Kopernik mogli przyjemnie spędzić pobyt w Sycowie;
- Gazecie Sycowskiej, za objęcie Patronatem Festiwalu.

Do zobaczenia za rok!!!

Czytaj więcej: Festiwal Nauki, czyli… mania poznawania!!!

Finał Strefy Wrocławskiej Indywidualnych Mistrzostw Uczniów Gimnazjów w Lekkiej Atletyce

Na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu w dniu 25.05.2017 r. odbył się Finał Strefy Wrocławskiej Indywidualnych Mistrzostw Uczniów Gimnazjów w Lekkiej Atletyce. W zawodach wystartowały 32 drużyny dziewczęce oraz 33 chłopięce. Naszą szkołę reprezentowali:
Paulina Schab, Karol Filipiak - bieg na 100 m
Dominika Cieślak, Przemysław Dzikowski, Adrian Michalak - skok w dal
Marcin Smorawski , Maciej Marciniak - pchnięcie kulą
Serdecznie gratulujemy zawodnikom osiągnięcia wysokich rezultatów, a szczególnie Przemkowi, Marcinowi i Maćkowi awansu do Finału Dolnośląskiego, który odbędzie się 6 czerwca, również na Stadionie Olimpijskim.

Czytaj więcej: Finał Strefy Wrocławskiej Indywidualnych Mistrzostw Uczniów Gimnazjów w Lekkiej Atletyce

Indywidualne Mistrzostwa LA Powiatu Oleśnickiego w Twardogórze-awans do finału strefy wrocławskiej

Na stadionie lekkoatletycznym w Twardogórze odbyły się 16.05.2017r Indywidualne Mistrzostwa LA  Powiatu Oleśnickiego. Naszą szkołę w tym roku reprezentowało  21 uczniów.

  • 60 m:  Paulina Schab, Patryk Malarz, Karol Filipiak
  • Skok w dal: Dominika Cieślak, Pietrzykowska Weronika, Przemek Dzikowski, Adrian Michalak, Mikołaj Kinalczyk
  • 300 m: Marlena Dzikowska, Dominik Smorawski
  • 600 m: Alina Garbiec, Klaudia Harwes, Aleksandra Dylak
  • 1000 m: Jakub Wojteczek, , Jakub Pelizg
  • Pchnięcie kulą: Oliwia Homińska, Karolina Ślusarek, Beata Ratajczak, Marcin Smorawski , Maciej Marciniak
  • Sztafeta 4 x 100: D. Cieślak, W. Pietrzykowska,M.Dzikowska, P.Schab, P. Dzikowski, K. Filipiak, D. Smorawski, P. Malarz
        

Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie , którzy osiągnęli najlepsze wyniki w powiecie , awansując tym samym do Finału Strefy Wrocławskiej w Indywidualnych Mistrzostwach Uczniów Gimnazjów w Lekkiej Atletyce. 

W KRAINIE FIORDÓW … CZYLI KOLEJNY PROJEKT EDUKACYJNY SYCOWSKICH GIMNAZJALISTÓW

Niezwykłą podróż odbyli nasi gimnazjaliści w ramach realizacji projektu edukacyjnego „PODRÓŻE Z NATIONAL GEOGRAPHIC”, pod patronatem National Geographic Polska. Tym razem odwiedzili norweskie miasto Bergen, które nazywane jest bramą do fiordów. Miasto było jednym z głównych urzędów Hanzy i tym samym areną handlową między Norwegią a resztą Europy. Uczniowie odwiedzili m.in. Muzeum Griega, Muzeum Hanzeatyckie, Old Bergen Museum, kościół klepkowy Fantoft, wzgórze Fløyen, targ rybny Torget, Twierdzę Bergenhus. Nie zabrakło również wycieczek górskich i poznania Gór Skandynawskich.
 
Ale najbardziej niezapomniane chwile i krajobrazy to bez wątpienia podróż koleją górską Flåmsbana i rejs najdłuższym w Norwegii fiordem Songefjord. Podróż na trasie linii kolejowej Flåmsbana została w 2014 r. okrzyknięta przez wydawnictwo Lonely Planet najbardziej niesamowitą podróżą pociągiem na świecie. Majestatyczny Songefjord to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Norwegii wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Działający przy gimnazjum Klub Przyjaciół National Geographic od kilku już lat pozyskuje wsparcie finansowe z różnych fundacji i instytucji, m.in. Fundacji Banku Zachodniego WBK „Bank Ambitnej Młodzieży”, Urzędu Miasta i Gminy Syców, sponsorów prywatnym oraz Rady Rodziców.  Dzięki takiemu wsparciu możliwe stają się podróże i lekcje geografii w terenie w coraz to dalszych zakątkach Europy.

W projekcie edukacyjnym uczestniczyli: Zuzanna Kluska, Wiktoria Kondras, Ewelina Zawada, Klaudia Graf, Aleksandra Kamińska, Agata Samulska, Martyna Wyrwas, Aleksander Jakubowski, Dawid Kapica, Kajetan Troska, Aleksander Kowalnik, Mateusz Kacyna oraz opiekunki i koordynatorki projektu: Anna Nowicka i Anna Szura.

Czytaj więcej: W KRAINIE FIORDÓW … CZYLI KOLEJNY PROJEKT EDUKACYJNY SYCOWSKICH GIMNAZJALISTÓW

WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA I MALBORKA

 Gimnazjaliści z klasy 3C i 2F 15 maja wyruszyli nad morze. Na wycieczce, której głównym celem było rozwijanie zainteresowań i poszerzanie wiedzy z zakresu historii Polski.  Uczniowie zwiedzili Gdańsk: odwiedzili Stocznię Gdańską  i słynną salę BHP, zwiedzili Długi Targ, fontannę Neptuna, Dwór Artusa oraz Bazylikę Mariacką. Kolejnego dnia przyszedł czas na zwiedzenie Gdyni . Uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych w Akwarium Gdyńskim „ Poznajemy rekin”.  Był także czas na chwilę relaksu na słynnym molo w Sopocie oraz zwiedzenie stadionu piłkarskiego w Gdańsku. Trzeciego dnia uczniowie poznali historię zamku w Malborku. Na wycieczce uczniowie otrzymali solidną dawkę wiadomości z zakresu historii Polski od czasów średniowiecznych po historię najnowszą. Poznali także wiele ciekawostek dotyczących życia rekinów. A wszystko to działo się we wspaniałych okolicznościach przyrody.

Czytaj więcej: WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA I MALBORKA