WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA I MALBORKA

 Gimnazjaliści z klasy 3C i 2F 15 maja wyruszyli nad morze. Na wycieczce, której głównym celem było rozwijanie zainteresowań i poszerzanie wiedzy z zakresu historii Polski.  Uczniowie zwiedzili Gdańsk: odwiedzili Stocznię Gdańską  i słynną salę BHP, zwiedzili Długi Targ, fontannę Neptuna, Dwór Artusa oraz Bazylikę Mariacką. Kolejnego dnia przyszedł czas na zwiedzenie Gdyni . Uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych w Akwarium Gdyńskim „ Poznajemy rekin”.  Był także czas na chwilę relaksu na słynnym molo w Sopocie oraz zwiedzenie stadionu piłkarskiego w Gdańsku. Trzeciego dnia uczniowie poznali historię zamku w Malborku. Na wycieczce uczniowie otrzymali solidną dawkę wiadomości z zakresu historii Polski od czasów średniowiecznych po historię najnowszą. Poznali także wiele ciekawostek dotyczących życia rekinów. A wszystko to działo się we wspaniałych okolicznościach przyrody.

Czytaj więcej: WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA I MALBORKA

DZIEŃ PATRONA I FINAŁ KONKURSU PRIMUS INTER PARES

„Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”

19 maja br. w naszej szkole już po raz piętnasty  obchodzono Dzień Patrona połączony z finałem konkursu Primus inter Pares. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, m.in. burmistrz miasta i gminy Syców -  pan Sławomir Kapica, przewodniczący rady miejskiej -  pan Bolesław Moniuszko, rodzice, grono pedagogiczne i uczniowie.
 Święto szkoły to okazja do złożenia hołdu Świętemu Janowi Pawłowi II i uhonorowania gimnazjalistów wyróżniających się  zarówno w nauce, sztuce, jak i na niwie społecznej, tych, którzy kierują się słowami naszego Patrona: „ Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb.”
 Jako piersi nagrodzeni zostali przez dyrektora szkoły, pana Zbigniewa Filipiaka,  zwycięzcy konkursów przedmiotowych. Oto oni:

 •  Najlepszy Polonista - Aleksandra Kowalczyk, kl. 1 a,
 • Najlepszy Historyk - Jakub Wolski, kl. 3 c,
 • Najlepszy Znawca Nauk Społecznych - Natalia Ślak, kl. 3 b,
 • Najlepszy Znawca Sztuki  - Alina Garbiec, kl.  3 a,
 • Najlepszy Humanista  - Jakub Wolski, kl. 3 c,
 • Najlepszy Matematyk - Michał Siwiec, kl. 3 e,
 • Najlepszy Fizyk - Michał Siwiec, kl. 3 e,
 • Najlepszy Chemik  -  Jakub Wojteczek , kl. 3 d,
 • Najlepszy Biolog    -   Natalia Zajdler, kl.3 e,
 • Najlepszy Geograf -  Maksymilian Słota, kl. 2 a,
 • Najlepszy Przyrodnik    – Michał Siwiec, kl.  3 e,
 • Najlepszy Znawca Języka Niemieckiego –  Julia Gubalska , kl. 3 f,
 • Najlepszy Znawca Języka Angielskiego  - Jordan Hołubecki, kl. i 3 a,
 • Najlepszy Sportowiec -  Miłosz Janus, kl. 3 f i  Wojciech Świderski, kl. 3 b.


 Punktem kulminacyjnym uroczystości było wyłonienie finalistów konkursu Primus inter Pares, którzy przez cały rok ciężko pracowali, aby sprostać wymaganiom surowego regulaminu (średnia ocen z przedmiotów egzaminacyjnych minimum 5,0), własnym ambicjom i przesłaniu zawartym w słowach Jana Pawła II: „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”. Zanim podano wyniki tego konkursu, prymusi: Natalia Ślak, kl. 3 b, Jakub Wojteczek, kl. 3 d i Natalia Rzemyk z klasy  3c  poddani zostali zabawnemu egzaminowi sprawdzającemu ich wiedzę na temat pomieszczeń znajdujących się w budynku szkoły. Oczywiście, co było do przewidzenia, poradzili sobie doskonale. Następnie pan dyrektor ogłosił ostateczne wyniki. Tytuł Primus inter Pares 2017  otrzymała  Natalia Ślak, na drugim miejscu uplasował się Kuba Wojteczek, a trzecią lokatę zajęła Natalia Rzemyk.
 

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie „Osobowości   Roku”.
Wszyscy nominowani do tego tytułu to uczniowie klas trzecich: Nel Dembna, Paulina Schab,  Kornelia Droga, Jakub SzymakMichał Siwiec. Wśród szkolnej społeczności wyróżniają się dużą kulturą osobistą, wrażliwością, bezinteresowną chęcią niesienia pomocy innym, miłym usposobieniem, a także pracowitością w rozwijaniu własnych uzdolnień. W wyniku wcześniejszego głosowania  „Osobowością  Roku 2017” wybrany został Jakub Szymak.
 

Zgodnie z tradycją Dnia Patrona  na uroczystym apelu wręczono stypendia ufundowane przez przyjaciół naszej szkoły. Stypendium pary książęcej Ernsta i Elizabeth Biron von Curland otrzymali: Natalia ZajdlerJulia Gubalska w dziedzinie języka niemieckiego,  Michał Siwiec (nauki ścisłe) oraz Alina Garbiec i Hanna Bugała za osiągnięcia artystyczne. Z kolei stypendium „Dar Serca” ufundowane przez p. Leokadię Marynkę trafiło w ręce Nel Dembnej Jakuba Szymaka. Nagrodzony został także Jakub Cukier, który w   konkursie  o Rodzinie Bironów zajął pierwsze miejsce.   
 

Na zakończenie pan dyrektor wręczył listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów oraz statuetki  tym rodzicom, którzy przez trzy lata wspomagali działania szkoły, a także  podziękował sponsorom za ufundowanie nagród. Podniosły charakter uroczystości podkreśliła część artystyczna przygotowana przez panią Lillę Frańczak – Peksę. Jej podopieczni, Hanna Bugała i Przemek Płuciennik (laureaci  stypendium pary książęcej) zachwycili gości i gospodarzy swoim talentem wokalnym. Po części oficjalnej zaproszono wszystkich zgromadzonych na poczęstunek.

 Rodzice, którzy otrzymali podziękowania za czynną współpracę ze szkołą, to: Beata i Tomasz Urbańscy, Marta i Rafał   Kończakowie, Teresa Bloch, Sławomira Zmyślona, Anita Szleszkowska, Donata Paprocka,  Iwona Kulok, Kamila Perużyńska, Iwona Kolarska, Honorata Wólkiewicz, Anna Stobracka, Arkadiusz Strózik.

 Sponsorami tegorocznej edycji Dnia Patrona byli:
1. Zbigniew Stróżyk  - Firma „Chemal”,
2. Burmistrz Miasta i Gminy - Sławomir Kapica,
3. Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie – Bolesław Moniuszko,
4. Kazimiera Kowalnik- Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Sycowie,
5. Leszek Wojtowicz- Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Oświaty i Wychowania 
6. NSZZ „Solidarność" w Sycowie,
7. Nadleśnictwo Syców – (Nadleśniczy Józef Szymański),
8. Anna i Karol Nowiccy  ,
9. Tomasz Urbański – Firma Komtelkas

  Gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz dziękujemy  fundatorom iorganizatorom uroczystości.

Agata Grzesiak

Bezpieczni za kółkiem

Organizowany ogólnopolski konkurs jest częścią kampanii Bezpieczni za kółkiem. Celem projektu jest zwiększenie świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego zarówno pieszych, dzieci, dorosłych, jak i przyszłych kierowców jak istotne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa na drodze. Twórcą i ambasadorem projektu jest Rajdowy Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz.

Forma prac w konkursie jest dowolna! Zapraszamy do twórczego działania. Czekamy na: rysunki, obrazy, filmy, prezentacje, zdjęcia, rzeźby, piosenki, nagrane akcje wszystko to, co kojarzy się z bezpieczeństwem na drodze. Dla Laureatów czekają oczywiście nagrody w tym osobiste spotkanie z Rajdowym Mistrzem Europy Kajetanem Kajetanowiczem.

Regulamin konkursu

Pociąg repatriantów

23 kwietnia 2017r. członkowie koła historyczno-obywatelskiego pod opieką Moniki Janiszyn  oraz Małgorzaty Gandeckiej wyruszyli pociągiem repatriantów z dworca PKP w Sycowie trasą do Kępna .
Uczestnicy rekonstrukcji historycznej przygotowali się odpowiednio do podróży. Przygotowali transparenty, flagi  oraz biało-czerwone opaski.
Uczniowie przygotowali również odpowiednie stroje z okresu zawieruchy przesiedleńczej.
Dzięki takim wydarzeniom młodzież poznaje historię swoich  przodków a przede wszystkim trudną historię naszej ojczyzny.

Czytaj więcej: Pociąg repatriantów

„Moja ulubiona książka”-konkurs szkolny

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursie „Moja ulubiona książka”.
Polega on na zaprezentowaniu kolegom (zachęceniu do przeczytania) swojej ulubionej książki.
Forma jest dowolna: może być pisemna – recenzja, może być w formie filmiku.
Pracę należy złożyć w bibliotece do 22 maja.

Jakub Szymak w finale wojewódzkim konkursu "Uczę się bezpiecznie żyć" 2017

12 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbył sie półfinał XIII KONKURSU BEZPIECZEŃSTWA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY "Uczę się bezpiecznie żyć" 2017.

Głównym celem konkursu jest wsparcie systemu bezpieczeństwa środowiskowego (społecznego, gospodarczego, przyrodniczego) poprzez nabycie przez dzieci i młodzież wiedzy i umiejętności pomocy sobie i innym oraz bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożeń i w życiu codziennym, a także poprzez kształtowanie wrażliwości środowiskowej w ramach zrównoważonego rozwoju.

Obszary założeń programowych konkursu obejmowały szeroki zakres zagadnień z dziedzin:
1. Edukacja ekologiczna
2. Pierwsza pomoc
3. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
4. Ochrona przeciwpożarowa
5. Ochrona przeciwpowodziowa
6. Bezpiecznie z prądem
7. Bezpiecznie na kolei
8. Bezpieczeństwo dnia codziennego
9. Turystyka i rekreacja

Sprawdzenie w praktycznym działaniu nabytych przez uczniów wiadomości i umiejętności z dziedziny szeroko pojętego bezpieczeństwa odbywało się na czterech stacjach.
Uczestnicy na każdej stacji postawieni zostali przed konkretną sytuacją wymagającą od nich rozwiązania problemu ratowniczego celem wyeliminowania zagrożenia i doprowadzenia do sytuacji, w której zminimalizowany zostanie wskutek ich działania czynnik zagrożenia.

Do konkursu w kategorii gimnazjum zgłosiło się 21 szkół z regionu Wrocław. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 3d Jakub Szymak, który zajął II miejsce w swojej kategorii i zakwalifikował się do finału. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Opiekun: Andrzej Moskwa

Czytaj więcej: Jakub Szymak w finale wojewódzkim konkursu "Uczę się bezpiecznie żyć" 2017

Sprawozdanie z Apelu Wielkanocnego

Dnia 12.04.2017 r młodzież  naszego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie wystawiła Apel Wielkanocny dla dyrekcji, grona pedagogicznego oraz swoich rówieśników.
Celem Apelu było  przekazanie zebranej młodzieży tajemnicy wiary:
• Męki
• Śmierci i
• Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Przygotowane treści -scenariusza uroczystości przekazywały wartości, które skłaniały młodzież do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem w tak ważnym dla nas czasie jakim jest  Triduum Paschalne.
Scenariusz Apelu ukazywał ludzi, młodzież z problemami z jakimi borykają się dziś na co dzień oraz pomoc, którą niesie Jezus Chrystus Zmartwychwstały.
Młodzież wystawiła Apel dla całej społeczności szkolnej w Sycowskim Centrum Kultury dwukrotnie:
 Dla klas I oraz IIa,b,c godz. 8:55-9:40
 Dla klas III  oraz IId,e,f godz. 9:50-10:35
Samorząd Uczniowski  całą uroczystość uświetnił słodkimi zajączkami, które rozdawał wszystkim przybyłym na Apel.                                                                    

Opracowała: Dominika Jarosz

Czytaj więcej: Sprawozdanie z Apelu Wielkanocnego

Wyróżnienie dla koła teatralnego „Grześki”

 27 marca, w  Międzynarodowym Dniu Teatru, w Oleśnicy odbył się  I Powiatowy Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Jego celem  było rozwijanie aktywności twórczej, wrażliwości  oraz  wyobraźni dzieci i młodzieży, a także  prezentacja dorobku artystycznego zespołów teatralnych. Naszą szkołę reprezentowała grupa teatralna „Grześki”, która przygotowała spektakl autorski pt. „Śmieciodziady”. Scenariusz, na podstawie dramatu A. Mickiewicza  Dziady cz. II, napisała Basia Andruszkiewicz, obecna absolwentka gimnazjum. W roli Guślarza wystąpił Jakub Szymak,  w postacie duchów wcieliły się: Daria Jurkowska, Martyna Bilska, Kasia  Gajda, Klaudia Stasiak i Ela Niełacna. Błażej Kubicki zagrał z kolei Starca. Ważne kwestie powtarzał chór złożony z sześciu młodych aktorów: Alicji Orszulak, Elizy Rosiek, Dominiki Lehmann, Kamili Talagi, Mai Faltyn i Patryka Widłowskiego.
         Jury festiwalu powołane przez Dyrektora PCEiK-u przyznało nam  wyróżnienie, doceniając umiejętności aktorskie, walory artystyczne i wychowawcze przedstawienia oraz jego cechy teatralne. Spektakl „Śmieciodziady” niesie  ważne przesłanie, aby szanować przyrodę, bo: Brudno wszędzie, śmieci wszędzie, co to będzie, co to będzie?

                                                                                                                      Agata Grzesiak

Czytaj więcej: Wyróżnienie dla koła teatralnego „Grześki”